Jakie dodatki do stroju?

Dzień Pierwszej Komunii Świętej jest wyjątkowym dniem w życiu każdego dziecka. Wyjątkowa atmosfera tego niezwykłego wydarzenia, jakim jest pierwsze spotkanie z Bogiem w Komunii Świętej podkreślana jest przede wszystkim przez uroczystą oprawę Mszy Świętej pierwszokomunijnej, przyjęcie po uroczystości, zaproszenia komunijne, które dziecko własnoręcznie dostarcza do swoich gości, różnego rodzaju upominki pierwszokomunijne, a także strój pierwszokomunijny.

Strój taki jest obowiązkowo biały, wyjątek stanowić mogą garnitury dla chłopców, które mogą także być w kolorach ciemnych. W przypadku strojów dla dziewcząt, oprócz sukienek lub alb pierwszokomunijnych, trzeba uzupełnić je różnego rodzaju dodatkami. Przede wszystkim należą do nich wianki komunijne. W niektórych domach pielęgnuje się tradycję plecienia wianków dla dziewczynek przystępujących do Komunii Świętej ze stokrotek, margerytek, mirtów lub innych zielonych roślin. Jednak większość mam decyduje się na zakup gotowego wianka, obowiązkowo w kolorze białym. Wianki mogą być różnej wielkości, malutkie, idealne do koku lub większe, składające się z białych kwiatków, perełek, itp.

Kolejnym elementem uzupełniającym strój dziewczęcy są rękawiczki. W zależności od rodzaju sukienki i długości rękawa, mogą to być rękawiczki długie lub krótkie, materiałowe lub wykonane z koronki.

Innego rodzaju dodatki uzależnione są od pogody. Jeśli jest ciepło, wystarczą tylko białe podkolanówki lub skarpetki. Jeśli jednak jest chłodno lub deszczowo, niezbędna może okazać się halka i pelerynka. Uzupełnieniem komunijnego stroju, są także torebki białe dla dziewczynki, zwykle o kroju sakiewki lub woreczka, do którego mała „komunistka” będzie mogła włożyć książeczkę, różaniec, chusteczkę.

Dodatkiem do stroju jest także biżuteria komunijna. Są to zazwyczaj łańcuszki i medaliki, zazwyczaj złote, spinki do włosów, a także spinki do mankietów dla chłopców.

Dobrze dobrane dodatki potrafią świetnie uzupełnić strój i nawet najprostszą sukienkę lub albę uczynić wyjątkową.